Вижте всички статии

Български традиции и обичаи през януари

Български традиции и обичаи през януари

Старото име на януари е Голям Сечко и се свързва с големия студ през този месец. Според Григорианския календар това е първият месец от годината,а името му идва от римския бог Янус, който е символ на началото.

Месец януари е изпълнен с празнични дни и традиции:

 

 

Васильовден, Сурва

 

На 1 януари се отбелязва началото на новата година. Почита се паметта на Свети Василий Велики. На този ден сурвакането е традиция, на която младежи сурвакари обикалят домовете, сурвакат техните стопани и прибират парите и другите получени дарове. Младежите носят дрянови клони, които са украсени с разноцветна вълна, пуканки и сушени плодове и "бият" по гърба стопаните, за да бъдат здрави през цялата година.

 

 

Свето Богоявление, Йордановден

 

Йордановден се отбелязва на 6 януари и е един от най-тържествените празници - ден на светлината и просвещението. Нарича се още и Кръстовден - посветен е на Кръщението на Исус Христос в река Йордан. На този ден всеки, който иска да е здрав през годината се къпе в реката. Свещеникът хвърля кръст във водата, а ергените скачат, за да го извадят. Поверието гласи, че този, който пръв хване кръста ще бъде здрав и щастлив през цялата година.

 

 

Ивановден

 

На 7 януари честваме Ивановден - деня на Свети Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река Йордан. Йоан е наричан още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Св. Йоан е покровител на кумството и заради това на този ден ергените къпят девойките, къпят се също младите момчета и имениците. Обредното къпане е придружено с подаръци и празнични вечери. 

 

 

Бабинден

 

На 8 януари се празнува Бабинден, посветен на здравето на децата, бабите, акушерките и родилките. Това е един от най-големите народни женски празници, а в основата му е желанието да се засвидетелстват уважението и признателността към възрастните жени.

Антоновден

На 17 януари се отбелязва Антоновден, когато се почита паметта на Свети Антоний Велики. Правят се ритуали за предпазване от болести, тъй като се смята, че на Антоновден всички те се събират, а на следващия ден (Атанасовден) тръгват по хората. В българския фолклор Свети Атанас и Свети Антоний са познати като братя ковачи, заради което денят се отбелязва също от ковачи и железари.

Атанасовден

18 януари е датата, на която се почита паметта на Свети Атанасий Велики. В народните поверия Свети Атанас е представен като владетел на снеговете и ледовете, а от този ден се смята, че зимата започва да си заминава. Заради това празникът е известен още като Среди зима.

Петльовден

На 20 януари се празнува Петльовден, за да бъдат здрави и плодовити момчетата. На този ден се коли петел, а кръвта от него трябва да пръсне по вратата. Коленето на петел на този ден се свързва с легендата за цар Ирод, който заповядва всички мъжки деца да бъдат обезглавени, за да умре и Христос.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари